آرایشی و بهداشتی, دانستی ها

انواع شامپو

انواع شامپو

انواع شامپو:

انواع شامپو، در روزگاری که هنوز استفاده از شامپو برای شستن موها متداول نشده بود، اکثر افراد از صابون برای شستن از سر تا پایشان استفاده می کردند. اما از آن زمان تغییرات زیادی در محصولات بهداشتی اتفاق افتاده و حالا به نقطه ای رسیده ایم که گزینه های متعدد در قسمت بهداشتی فروشگاه های بهداشتی یا دارویی می تواند باعث سردردمان شود. برندهای فراوان با محصولات مختلف که هرکدام ادعا می کنند می توانند موهای درخشان، با طراوت و زیبایی را که همیشه آرزویش را داشتیم به ما هدیه کنند. خوشبختانه تقریبا تمام این گزینه های مختلف را می توانیم در 10 دسته مختلف دسته بندی کنیم که هر کدام از این دسته ها، محصول مورد نیاز یک گروه از مصرف کنندگان است.

 

 

شامپوها از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

تمام شامپوها، به طور کلی و بدون توجه به نوع دقیق آنها، از یک بخش شوینده و یک بخش نرم کننده تشکیل شده اند. حتی شامپوهایی که عنوان ترکیب شامپو و نرم کننده ندارند هم در نهایت نوعی از ترکیبات نرم کننده را داخل خود دارند. چیزی که باید در این رابطه مورد توجه ما باشد، نسبت بین این دو بخش است.

اگر موهایتان سبک، نازک و شکننده هستند، باید به دقت و به طور کامل تمیز شوند زیرا هرگونه آلودگی و یا باقی مانده مواد آرایشی روی آنها می تواند باعث آسیب شود. در این شرایط بهتر است نرم کننده و حالت دهنده کمتری در شامپوهایتان داشته باشید. چون سنگینی همین نرم کننده می تواند باعث آسیب و ریزش موهایتان شود.

نیاز موهای موهای خیلی کلفت یا خشن به شست و شو و تمیز شدن حتی بیشتر هم هست و برای آنها می توانید از شوینده های قوی تر هم کمک بگیرید. زیرا احتمالا این نوع موها چرب تر هستند و آلودگی ها به سادگی در داخل آنها به دام می افتند. با داشتن چنین موهایی شما می توانید مقدار بیشتری از نرم کننده را در شامپویتان داشته باشید زیرا موهایتان هم می توانند آن را تحمل کنند و هم احتمالا به آن نیاز دارند.

انواع شامپو

  1. شامپوی شفاف کننده
  2. شامپوی روزانه
  3. شامپوی حجم دهنده
  4. شامپوی مناسب موهای چرب
  5. شامپوی مناسب موهای معمولی
  6. شامپوی موهای خشک یا آسیب دیده
  7. شامپوی مناسب موهای رنگ شده
  8. شامپوی 2 در 1
  9. شامپوی حاوی دارو
  10. شامپوی مخصوص شناگران

 

1-  شامپوی شفاف کننده:

شامپوی شفاف کننده در واقع شامپویی با توانایی شست و شوی عمیق موها را دارد و حاوی سورفاکتانت های قوی می باشد. هدف از استفاده این شامپو پاک کردن موها از هرگونه آلودگی و یا باقی مانده استفاده از محصولات مراقبت از مو مثل ژل ها، اسپری ها و حالت دهنده ها در طولانی مدت است.

افراد به ندرت نیاز به استفاده از این دسته شامپوها پیدا می کنند و در واقع این نوع از شامپوها استفاده موردی دارند و معمولا در آنها از سورفاکتانت های سولفات به منظور شست و شوی عمیق تر استفاده می شود. استفاده مداوم از این دسته می تواند باعث از دست رفتن چربی و لایه محافظ مو و آسیب رساندن به موها شود. مخصوصا اگر موهای رنگ شده دارید حتما از استفاده از این دسته شامپو ها پرهیز کنید. چرا که حتی ملایم ترین آنها می تواند به سرعت رنگ موهایتان را برگرداند.

شامپو روزانه والاویت

2- شامپوی روزانه

شامپوی روزانه دقیقاً نقطه مقابل شامپوی شفاف کننده است. بسیاری از افراد نیاز دارند که هر روز موهای خود را با شامپو بشورند که می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. ممکن است علت آن عادات فردی باشد یا تحمل پوست فرد به چربی پوست (سبوم) کم باشد. از آنجایی که دوش گرفتن بدون استفاده از شامپو ممکن است خوشآیند عده ای نباشد و احساس خوب پاکیزگی را هم ندهد، برای این عده احتیاج به یک شامپوی ملایم هست.

شامپوی روزانه فقط به اندازه ای میشورد که تجمع چربی روی پوست سر کم شده و شما حس خوبی داشته باشید. بعضی افراد به جای شامپوی روزانه از شامپوی بچه استفاده می کنند که شباهت زیادی به هم دارند و در هر دو از سورفاکتانت های ملایم استفاده می شود.

 

3- شامپوی حجم دهنده

همانطور که از اسم این شامپو مشخص است، طراحی شده است تا به موهای شما حجم و قدرت بیشتری بدهد. در این شامپوها معمولا بخش خیلی کمی را نرم کننده یا روغن ها تشکیل می دهند و به جای آن عمیقا موهای شما را تمیز و عاری از هر ماده اضافی می کنند. همچنین معمولا در این شامپوها از ترکیبات خاصی استفاده می شود تا در سطح ریشه موها ایجاد اصطکاک می کنند تا حجم موها بیشتر به نظر برسد.

برخی از متخصصین معتقدند که هیچ شامپویی نمی تواند حجم موهای ما را بیشتر کند و این نام گذاری در واقع صرفا یک حرکت تبلیغاتی و تجاری است. به عقیده این عده از متخصصین، شامپویی با بخش نرم کننده ملایم و سبک که می تواند به راحتی از روی موهای شما آبکشی و شسته شود می تواند بهترین نتیجه را از نظر حجم دهندگی برای شما داشته باشد.

اما در واقع مشکل اینجاست که بیشتر ما نرم کننده هایی را می پسندیم و انتخاب می کنیم که بعد از شسته شدن از روی موهایمان، حس لغزندگی و صافی آن به جای بماند. متاسفانه این همیشه علامت خوبی نیست و به این معناست که بخش نرم کننده شامپو به طور کامل از موهای شما پاک شده نشده است که اتفاق مثبتی برای موهای شما نیست.

 

4- شامپوی موهای چرب

موهای چرب نتیجه غدد بیش فعال تولید کننده سبوم هستند. وقتی این غدد در پوست کف سر شما بیش از حد چربی تولید کنند، شما در موهایتان احساس چربی خواهید داشت و نیاز به شامپویی با شوینده قوی. در نتیجه شامپوی مناسب موهای چرب شباهت زیادی به شامپو شفاف کننده دارد. هردوی آنها برای پاک کردن هرچه بیشتر سبوم از سطح پوست سر و ساقه ی مو ساخته شده اند.

انجام این کار با کمک گرفتن از شوینده های قوی و به حداقل رساندن بخش نرم کننده شامپو امکان پذیر است. البته باید توجه داشت با وجود این شباهت ها، شامپوی شفاف کننده عملکرد قوی تر و خشن تری دارد و نباید برای رهایی از چرب بودن موها و به صورت مداوم آن را جایگزین شامپوی مناسب موهای چرب کرد. شامپوهای مناسب موهای چرب معمولا حاوی شوینده های سولفاتی یا سولفوسوکسیناتی هستند و موها را به اندازه شامپو شفاف کننده خشک نمی کنند.

 

5- شامپوی موهای معمولی

همانطور که قطعا از عنوان آن پیداست، شامپوی موهای معمولی مناسب افرادی است که نیاز به اقدام خاصی برای بدست آوردن و یا حفظ سلامت و تعادل موهایشان ندارند. این دسته از شامپوها موهای شما را به خوبی تمیز می کنند و یک لایه نازک نرم کننده را هم بر جای می گذارند.

ابن شامپوها معمولا سورفاکتانت های سولفاتی را در تعادل با سایر سورفکتانت ها دارند و به نحوی طراحی و ساخته شده اند که میزان پاک کنندگی سبوم آنها در تعادل با تولید سبوم عادی در افراد باشد.

 

6- شامپوی موهای خشک یا آسیب دیده

موهای خشک معمولا نتیجه آسیب به خود مو هستند و برخلاف موهای چرب ارتباطی با تولید سبوم ندارند. مرکز ساقه مو جاییست که بیشتر پروتئین های لازم برای قدرت گرفتن مو یافته می شود. اطراف این ساقه را هم بخشی تشکیل شده از سلولهای تخت شده پوشانده است که شباهت به سفالهای روی یک سقف شیروانی دارد و آن را کوتیکول می نامیم. اگر حاشیه ی این سفال ها دقیقاً بر هم منطبق نباشد،

نرم کننده والاویت

نرم کننده والاویت

باعث آسیب به مو، خشکی مو، کدر شدن و از دست رفتن درخشش مو می شود. این اتفاق می تواند نتیجه استفاده از شامپویی با شوینده خیلی قوی، انجام اعمال شیمیایی بر روی موها (مثل رنگ کردن) و یا خشک کردن و حالت دادن به مو با استفاده از گرما یا باد است.

وقتی این آسیب اتفاق بیافتد، کراتین که پروتئین اصلی تشکیل دهنده ساختار مو است آسیب میبیند. یکی از دلایل افزودن کراتین به شامپوها، جبران همین آسیب و از دست رفتن کراتین موهاست.

موهای خشک و یا آسیب دیده معمولا به هم دسته بندی می شوند چون هر دو نیاز به مقدار زیادی نرم کننده دارند. این دسته از شامپوها ملایم هستند و هدف آنها این است که با ملایمت موها را تمیز کنند و لایه های محافظ مو را دوباره احیا کنند. شوینده ها در فاز آبی شامپو آلودگی های محیطی و سبوم را از روی موها پاک می کنند، اما روغن ها، سیلیکون ها و عوامل نرم کننده دیگر به صورت یک لایه پوشاننده ی نازک روی ساقه مو می مانند. امروزه بیشتر این شامپوها به طور کامل بدون شوینده سولفاتی تولید می شوند اما هموز در درصدی از آنها از ترکیبات سولفاتی مثل سدیم لوریل سولفات (SLS) استفاده  می شود.

 

7- شامپوی موهای رنگ شده

این دسته از شامپوها شاخته شده اند تا به شما کمک کنند رنگ جدید موهایتان را که به تازگی انجام داده اید و احتمالا خیلی هم آن را دوست دارید، به مدت طولانی تری حفظ کنید. پیشنهاد ما به شما چک کردن pH

شامپو موهای رنگ شده والاویت

شامپو موهای رنگ شده والاویت

شامپوی موهای رنگ شده قبل از خریدن آن است. pH شاخصی است که نشان میدهد یک محصول چه اندازه اسیدی یا قلیایی است. پیشنهاد می کنیم محصولی با pH بین 4.5 تا 5.5 را انتخاب کنید تا از کمرنگ شدن یا تغییر رنگ موهایتان جلوگیری کنید. اگر pH محصول بر روی آن ذکر نشده بود، می توانید محصول را در اینترنت جست و جو کنید و از آن مطمئن شوید.

از لحاظ استفاده از سورفاکتانت ها، امروزه این دسته از شامپوها معمولا به صورت کامل عاری از سولفات هستند و شستوشوی آنها ملایم است. همانند شامپوهای مناسب موهای آسیب دبده، در این دسته هم بخش نرم کننده نقش مهمی دارد و مقدار بیشتری را به خود اختصاص داده است. همچنین بسیاری از این شامپو ها حاوی ترکیباتی برای محافظت در برابر اشعه فرا بنفش خورشید و ترکیبات آنتی اکسیدان برای حفاظت از موها هستند.

 

 

 

8- شامپو 2 در 1

وقتی که در دهه 80 میلادی محصولات شامپو و نرم کننده 2 در 1 به بازارها آمد سر و صدای زیادی به پا کرد. البته مزایای زیادی را هم می توان برای این دسته برشمرد. خرید این محصولات معمولا از نظر اقتصلدی نسبت به خرید جداگانه یک شامپو و یک نرم کننده به صرفه تر است. این محصولات در حمام هم در فضا و هم در وقت شما صرفه جویی می کنند و  برای جا دادن وسایل مسافرت هم شما را به دردسر نمی اندازند.

همانطور که پیشتر گفته شد، تقریبا تمام شامپوها از بخش شوینده و بخش نرم کننده تشکیل شده اند که با توجه به هدف مصرف محصولات مختلف مقدار و قدرت هر بخش متفاوت بود. شامپوی 2 در 1 هم به همین صورت است با این تفاوت که بخش نرم کننده آنها حتی از سایر شامپوهای ملایم هم بیشتر است. تا جایی که دیگر نیاز به مصرف یک نرم کننده جدا نیست.

با وجود مطرح شدن شک و شبهات در مورد کارکرد این شامپوها، آنها به گستردگی وارد بازار شده اند و به نظر می رسد که مصرف کنندگان آنها هم ناراضی نیستند. این دسته می تواند مناسب افرادی باشد که موهایشان نیاز به شستوشوی ملایم و نرم کنندگی قوی دارد.

 

 

 

9- شامپوی حاوی دارو:

شامپوهای حاوی دارو طراحی شده اند تا مزایای دیگری به جز آنچه که می توان از یک شامپو انتظار داشت به مو یا پوست سر مصرف کننده برسانند. رایج ترین این دسته، شامپوهایی هستند که هدف آنها رهایی از خارش ویا بلند شدن پوست کف سر است. این شامپوها در دسته داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک قرار می گیرند که می توان با مراجعه به داروخانه و با راهنمایی دکتر داروساز آن را تهیه کرد.

مواد موثره این شامپوها معمولا شامل تار یا مشتقات آن، سالسیلیک اسید،  سولفور، سلنیم سولفاید و یا مشتقات زینک هستند. از شامپوهای حاوی دارو می توان انتظارات مختلفی داشت که از اصلی ترین آنها پاک کردن موثر سبوم، رفع مشکل شوره سر، جلوگیری از تولید شوره و همچنین اثرات ضد باکتری و قارچ. همچنین شامپوهای حاوی دارویی هم برای موهایی که رو به ضعیف شد و ریزش هستند ساخته شده است که بعضا شامل ماینوکسیدیل هستند که از ریزش بیشتر مو جلوگیری می کنند.

بعضی دیگر دارای روغن های گیاهی هستند که گردش خون در پوست سر را افزایش می دهد. طراحی این شامپوهای دارای دارو معمولا با هدف افزایش حجم و قدرت موهای نازک و ضعیف شده انجام می شود.

 

10– شامپو مخصوص شناگران:

این شامپوها به طور ویژه ساخته شده اند تا ترکیبات موجود در آب استخر مثل کلر و مس را که می توانند برای موها مضر باشند بشویند. این دسته از شامپوها دارای یک عامل شلاته کننده هستند که می تواند به یون فلز مس متصل شده و آن را از موها خارج کند. همچنین در ترکیبات آنها معمولا آسکوربیک اسید (ویتامین ث) وجود دارد که اتصال بین کلر و مو را می شکند. پس اگر زیاد به استخر می روید و به سلامت موهایتان هم اهمیت می دهید، استفاده از این نوع شامپو را در نظر داشته باشید.

 

آیا لازم است شامپویمان را عوض کنیم؟

احتمالا شما هم به گوشتان خورده است که باید هر چند وقت یکبار شامپویتان را عوض کنید. تصور بر این است که موهایتان بعد از مدتی به شامپوی همیشگی شما عادت می کنند و شامپوی شما دیگر تاثیر سابق را ندارد. یا اینکه اصطلاحاً موی شما به ترکیبات و فورمولاسیون آن شامپو مقاوم می شود. به نظر منطقی و قابل قبول می رسد، اینطور نیست؟ ممکن است برای خود شما هم پیش آمده باشد که بعد از مدتی استفاده از یک شامپو احساس کنید که مویتان دیگر درخشش و نرمی سابق را ندارد. پس وقت سر زدن به قسمت آرایشی و بهداشتی فروشگاه رسیده!

خب در جواب باید گفت ممکن است اینطور باشد، اما نه همیشه. وقتی متوجه تغییری در موی خود می شویم، به احتمال زیاد دلیل آن به وجود آمدن تغییری در محیط یا عادات ماست. قبل از تصمیم گیری در مورد تغییر شامپو باید از خود بپرسیم آیا محل زندگیمان را تغییر داده ایم؟ آیا آب محل زندگی ما دارای املاح زیادی است؟ محیط کارمان تغییر کرده؟ آیا فصل زمستان رسیده یا اینکه هوای اطراف ما گرم و بدون رطوبت است؟ یا شاید تابستان شده و ما بیشتر عرق می کنیم. تمام این عوامل می توانند باعث تغییر در موی شما بشوند و در چنین شرایطی، زمان تغییر دادن شامپویمان رسیده. اما نه به دلیل مقاوم شدن مو یا عادت کردن آن به شامپوی قبلی.

اما اگر مشکل شما تجمع باقی مانده محصولات مختلف مو روی سرتان است، ماجرا متفاوت خواهد شد. اگر احساس می کنید شوره سر دارید و با خاراندن پوست کف سرتان این شوره ها بیشتر می شود و دانه های سفیدی تولید می شود، مشکل شما باقی مانده محصولات روی سرتان است.

حالت دهنده های مو، نرم کننده ها و حتی شامپوی قدیمی مورد اطمینانتان اگر به خوبی و به طور کامل شسته نشوند می توانند روی مو و پوست سر شما باقی مانده به جا بگذارند. تجمع این باقی مانده ها می تواند باعث باعث ایجاد حالتی شبیه به شوره سر شود که راجع به آن صحبت کردیم.

برای حل این مشکل می توانید ماهانه یک یا دوبار از یک شامپوی شفاف کننده استفاده کنید. همینطور بهتر است از محصولاتی که در آنها از پارابن ها، سولفات ها و سیلیکون ها استفاده شده دوری کنید. چون این ترکیبات بیشترین باقی مانده را روی سر به جای می گذارند.

اگر شامپو یا نرم کننده ای را پیدا کرده اید که مناسب موهای شماست و از مصرف آن راضی هستید، هر نوعی که باشد قاعدتا باید مدت طولانی به خوبی پاسخگوی نیاز شما باشد و نیازی به تغییر دادن آن نیست. اگر تغییری در محیطتان اتفاق بیافتد ممکن است لازم باشد شامپویتان را عوض کنید تا به خاطر تغییر فصل مدتی از شامپوی دیگری استفاده کنید. اما در غیر این صورت، عوض کردن شامپویتان فقط به خود شما و علاقه شما به قسمت آرایشی و بهداشتی فروشگاه ها بستگی دارد!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =