آرایشی و بهداشتی, دانستی ها

بهترین شامپو کودک

شامپو بچه

بهترین شامپو کودک و محصولات مراقبت از پوست

بهترین شامپو کودک، بلافاصله پس از تولد، سد محافظتی پوستی نوزادان سالم و کامل، توانایی لازم برای مراقبت را دارد، اما رشد عملکرد سد پوستی حداقل در اولین سال زندگی ادامه دارد. این حالت رشد پوست شیرخوار باعث می شود که پوست شیرخوار مستعد خشکی و سوزش ناشی از عوامل خارجی مانند هوای سرد و باد و همچنین محصولات مراقبت از پوست موضعی خشن باشد.

بنابراین، بسیار مهم است که مواد پاک کننده و مرطوب کننده های کودک به خوبی تحمل شوند و باعث ایجاد اختلال در بیرونی ترین لایه پوست نشوند. پوست شیرخوار همچنین در معرض عوامل دیگری مانند بزاق، ترشحات بینی، ادرار، مدفوع (از جمله آنزیم های مدفوع) و خاک است که می تواند تحریک کننده باشد و منجر به اختلال در سد حفاظتی پوست شود.

 

در نتیجه قرار گرفتن روزانه در معرض این عوامل خارجی، تمیز کردن مناسب و محافظت از سد حفاظتی پوست نوزاد برای حفظ عملکرد آن ضروری می باشد. شستن پوست شیرخواران و کودکان با آب تنها برای پاک کردن و حذف مواد ناخواسته ذکر شده کافی نیست، بنابراین توصیه می شود کودکان با پاک کننده ملایم مخصوص اطفال به جای آب تنها شسته شوند.

 

 

بهترین انواع شامپو بچه

1- شامپوهای مخصوص کودکان:

چون قدرت شویندگی کمتری دارند، pH آنها خیلی قلیایی نیست. پوست سر کودکان، قدرت چربی سازی زیادی ندارد و نیازی به استفاده از شامپوهای قوی و قلیایی برای موی آنها نیست. باید از شامپوهای ضعیف تر که pH قلیایی آنها نزدیک به ۷، یعنی خنثی است استفاده شود.

2- شامپو ملایم:

برای نوزادان، شامپوی ملایم بهترین گزینه است. این شامپوها نه تنها رنگ غیرطبیعی ندارند، بلکه اسانسی نیز در آنها وجود ندارد و به طور کلی موجب واکنش های آلرژیک در پوست کودک نمی شوند. شامپوهایی که دارای مواد شیمیایی، رنگ ها و اسانس های اضافی نیستند بهترین گزینه ها هستند.
البته لازم به ذکر است که همه شامپوها دارای مواد نگهدارنده هستند. اما بهتر است شامپوی نوزادان دارای نگهدارنده های ملایم باشند. این نوع نگهدارنده ها عبارتند از عصاره هسته مرکبات، فتوکسیتانول، ویتامین C، A وE. این نوع نگهدارنده ها در سایر محصولات پوستی کودکان، از جمله کرم ها نیز می توانند وجود داشته باشند.

3- برخی از والدین تصور می کنند لزومی ندارد حتما برای نوزاد یا کودک خود شامپو بخرند و کمی از شامپوی خود برای آنها استفاده می کنند. این شامپوها سبب خشکی بیش از اندازه پوست و موی کودکان می شوند؛ چون چربی زدایی این شامپوها بسیار بالاتر از شامپوهای مخصوص کودکان و pH آن نیز حدود ۸ است.

چون در کودکان چربی سازی در پوست سر و ریشه مو کم است، شامپوهای معمولی سبب خشکی بیش از حد مو شده و باعث شکنندگی، تار شدن، کدر و خشک شدن موها می شود.

4- چشم ها را نسوزانند. اینگونه شامپوها شوینده هایی بسیار ملایم هستند. به همین دلیل هم چشم های کودک را نمی سوزانند. معمولا در ترکیب اینگونه شامپوها، ماده ای که برای پوست سر و در نتیجه موهای کودک مضر باشد وجود ندارد. هر چه قدرت قلیایی شامپوها بیشتر باشد، قدرت سوزانندگی چشم در آنها بیشتر است.

قدرت قلیایی صابون، نزدیک ۹ است. مایع دستشویی هم ۱۰ تا ۵/۱۰ است. به همین دلیل چشم را می سوزانند، اما قدرت قلیایی شامپوی بچه خنثی یا ۷ است. به همین دلیل قدرت سوزانندگی چشم پایین می آید.

پیشنهاد ما به فرزند دلبندتان شامپو بچه والاکید می باشد.

مواد تشکیل دهنده شامپو بچه

احتمالاً با مارک های زیادی روبرو خواهید شد که محصولات خود را به عنوان کالاهای ساخته شده با مواد طبیعی، فرمول هایی که برای نوزادان بی خطر هستند و به ویژه برای تسکین پوست حساس خود ساخته شده اند، به بازار عرضه می کنند.

آنچه در این موارد باید انجام دهید این است که به لیست مواد تشکیل دهنده توجه کنید.

مواد تشکیل دهنده شامپو کودک:

I- مرطوب کننده طبیعی، مانند روغن نارگیل و کالندولا
II- پاک کننده های با پایه گیاهی – بابونه ، کالندولا ، آلوئه ورا و غیره
بیزابولول یکی از قسمت های فعال بابونه است که حدود 30٪ آن را تشکیل می دهد و یک مایع روغنی شفاف (اسانس بابونه) است که به عنوان یک ماده ضد التهاب و تسکین دهنده در محصولات شامپو و مراقبت از پوست کودکان استفاده می شود. در واقع، اثر آرام بخش پوست خاصیت اصلی بیسابولول است.
بیزابولول، از آنجا که تمایل دارد به راحتی با ترشحات روغنی پوست مخلوط شود، قدرت نفوذ سایر مواد مفید موجود در محصولات مراقبت از پوست را بهبود می بخشد. به عبارت دیگر، باعث می شود بقیه مواد بهتر و مؤثرتر باشند، با همان مقدار محصول، شما اثر بهتری می گیرید.
بیزابولول همچنین خاصیت ضد میکروبی دارد.

برخی محققان قبلاً ثابت کرده اند که بیزابولول با باکتری هایی با عنوان استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس ، کورین باکتریها ، کاندیدا آلبیکنس و غیره مبارزه می کند. این اثر ضد باکتریایی همچنین به شما در مبارزه با آکنه کمک می کند.
توسط محققان ثابت شده است که بیزابولول از تجزیه کلاژن، پروتئین ساختاری پوست، جلوگیری کرده و در برابر افتادگی پوست و ظهور خطوط و چین و چروکهای محافظت می کند. همچنین در پیشگیری از سنتز ملانین، کاهش رنگدانه های پوستی و بهبود رنگ پوست و تثبیت روشن کنندگی پوست شرکت می کند.
عصاره بیزابولول حاوی ترکیب غنی از ویتامین B5 (پانتنول)، یک ماده مرطوب کننده طبیعی است. ماده مرطوب کننده به این معنی است که می تواند مقدار زیادی آب در خود نگه دارد.

با توجه به این خاصیت، ویتامین B5 یک لایه مرطوب کننده بر روی پوست ایجاد می کند. این نه تنها مانع از بین رفتن رطوبت پوست می شود بلکه پوست را از طریق کاهش خطوط و چین و چروک ها بهبود می بخشد.

با توجه به سمیت کم در ارتباط با بیسابولول، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این ماده را به طور کلی ایمن و بی خطر (GRAS) در نظر گرفته است.
III- آلانتوئین یک ماده فعال پوستی است که دارای خصوصیات کراتولیتیک، مرطوب کننده، تسکین دهنده ، ضد تحریک کننده است و باعث تجدید سلول های اپیدرمی و تسریع در بهبود زخم ها می شود.

آلانتوئین بی خطر و غیر تحریک کننده است ، با پوست و مواد اولیه آرایشی بسیار سازگار است.
آلانتوئین به عنوان یک ماده ضد الهابی که برای بکار گیری در ترکیبات مرطوب کننده مناسب پوست حساس مانند پوست سر کودکان استفاده می شود و در کاهش قرمزی پوست سر کودکان موثر است.
IV- اسانس مانند روغن اسطو قودوس ، روغن ترنج ، روغن گلاب و سایر موارد
V- مرطوب کننده های سرامید – که برای پوست با اگزما و سایر شرایط تحریکی عالی اند.

 

"<yoastmark

در شامپو بچه باید از چه چیزی اجتناب کرد؟

این یک سؤال بسیار مهم است ، به خصوص در مورد شامپو های کودک. به دنبال مواد شیمیایی خشن زیر باشید که به طور بالقوه می توانند پوست کودک شما را تحریک و یا حتی آسیب رسانند:

1-سدیم لوریل/ لورت سولفات (SLS) – این ماده معمولاً به عنوان ماده کف کننده در شامپوها و شستشوی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

2-پارابن ها – غالباً در صابونها ، شامپوها ، مواد شستشوی بدن و مرطوب کننده ها وجود دارد. پارابن ها به عنوان نوروتوکسین ها در نظر گرفته می شوند. از هر چیزی با نام “پارابن” و همچنین اسید بنزوئیک و پروپیل استر خودداری کنید.

3-فتالات – مانند پارابن ها ، به عنوان ماده نگهدارنده در مواد آرایشی و محصولات مراقبت از بدن استفاده می شوند.

شامپو کودک عالی

شامپو بچه

4-عطر و رایحه (بیش از حد). بهتر است از خرید شامپوهای خوشبو، هرچند که ظاهر آنها بسیار فریبنده است، خودداری کنید. زیرا در اکثر موارد این گونه شامپوها دارای مواد شیمیایی و مضر برای پوست کودک هستند. اگر دوست دارید شامپوی فرزندتان خوش بو باشد، به دنبال شامپوی تهیه شده از بابونه یا سایر گیاه های خوش بو و آرام بخش باشید.

5- تریکلوسان که معمولا در محصولاتی که بر چسب ضد باکتری و ضد قارچی دارند می توان آن را دید و ثابت شده است که سرطان زا بوده و برای به محیط زیست بسیار نامطلوب است.

6-  دی اکسان و سورفاکتانت های اتیله شده که به منظور نرم شدن و لطافت به مواد شیمیایی دیگر اضافه می شوند. فقط تا حد امکان باید از پلی اتیلن ، پلی اتیلن گلیکول (PEG)، سولفات لورت سدیم (SLS) خودداری کرد.

6- روغن معدنی که ویژگی آن این است توانایی پوست در خلاص شدن از شر سموم را مهار می کند.

7- از شامپوهای دارای مواد شیمیایی با نام اختصاری DEA (دی اتانل آمین) و TEA (تری اتانل آمین) باید پرهیز کنید. این دو ماده هر دو به نیتریت موجود در اکثر شامپوها واکنش نشان می دهند. این واکنش منجر به تولید نوعی نیتروز آمین می شود که خیلی سریع از طریق پوست سر کودک جذب شده و می تواند برای سلامتی او مشکل ساز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =