متفرقه

کرم سوختگی پا کودک

سوختگی پای نوزاد

اکثر نوزادان سوختگی پوشک را در زندگی خود تجربه کرده اند به طوری که تا ۲ سالگی با توجه به حساسیت پوستشان در اثر تماس با ادرار و مدفوع دچار سوختگی می شوند که باعث می شود پوست ملتهب و قرمز شود و در نتیجه کودک بی قرار شده و نمی تواند خواب راحت و عمیقی داشته باشد و احتمال مبتلا شدن کودک به بیماری های عفونی پوست بیشتر می شود.

اگر در ناحیۀ زیر پوشک، پوست کودک شما ملتهب و قرمز به نظر برسد، ممکن است که پوست دچار راش پوشک یا همان ادرار سوختگی شده باشد. ادرار سوختگی به معنای این نیست که والدین سهل‌انگاری هستید‌، زیرا راش پوشک یا ادرار سوختگی یکی از شایع ‌ترین عوارض استفاده از پوشک است و بالاخص در سال اول زندگی کودک، بخشی از مراقبت کودکان است. در اینجا می توانید با علائم ادرار سوختگی، دلایل ایجاد راش پوشک یا ادرار سوختگی و درمان یا جلوگیری از بروز آن آشنا شوید.

باکتری در مدفوع می تواند اوره موجود در ادرار را تجزیه کرده و در نتیجه باعث افزایش قلیایی و تحریک شدن پوست می شود. بنابراین باید بعد از مدفوع کودک، پوشاک سریعا عوض شود تا از زخم و عفونی شدن پوست جلوگیری شود. جای سوختگی پای کودک، ممکن است دارای جوش های اولیه باشند و در صورت عدم درمان می تواند به عفونت های باکتریایی یا قارچی تبدیل شوند. البته عفونت های قارچی درکودکانی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند رایج تر است چون آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن باکتری های مفیدی می شود که به طور طبیعی رشد قارچ را کنترل می کنند که در ابتدا به صورت نقاط قرمز رنگی خود را نشان داده و سپس زیاد شده و شکل لکه ای قرمز رنگ یکدست را به خود می گیرند. به همین علت است کودکانی که آنتی‌بیوتیک مصرف می کنید یا با شیر مادری تغذیه می‌شوند که مادر آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند نیز در برخی موارد دچار ادرار سوختگی یا عفونت قارچی می‌شوند، همچنین آنتی‌بیوتیک‌ می‌تواند باعث اسهال شود که خود اسهال هم در راش پوشک نقش دارد. عفونت های باکتریایی که می توانند با طب نیز همراه باشند باعث لکه های زرد رنگ مرطوب و یا پر از چرک می شوند.
یک ادرار سوختگی باید در طول مدت ۳ تا ۴ روز با درمان های خانگی بهبود یابد. اگر بثورات کودک شما بهبود نیافت، یا اگر بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید .

تا دو سالگی کودک می توان با شیردهی مناسب به او، مقاومت کودک در برابر عفونت ها را بالا برد و همین امر ممکن است مصرف آنتی بیوتیک ها را که در ایجاد جوش های پوستی نقش دارند، کمتر کند. داروهای پروبیوتیک نیز هنگام مصرف آنتی بیوتیک در کودکان می تواند رشد باکتری های سالم روده را افزایش داده و ریسک ابتلا به جوش های پوستی را کمتر کند.

 

دلایل سوختگی پای نوزاد

دلایل مختلفی می توانند باعث سوختگی پای کودکان شوند. علت اصلی، رطوبت است. نوزادان زیاد ادرار می کنند و مزاجهای مکرر و شل دارند. قوی ترین پوشک به لحاظ قدرت جذب نیز قدری رطوبت روی پوست لطیف کودک باقی می گذارد. بچه ای که مدت طولانی در یک پوشک کثیف باقی مانده است ممکن است به ادرار سوختگی مبتلا شود . مواد محلول و باکتری‌های خاص موجود در ادرار نوزادان و کودکان که خود مشکلی را باعث نمی شوند، اما در اثر تماس طولانی مدت با پوست باعث خشکی پوست، زخم و قرمزی شدید پوست می شوند که ممکن است عفونی شده و حالتی شبیه به اگزما را ایجاد کند. این مشکلات می تواند فقط به ناحیه تناسلی محدود نشده و رانها، باسن را نیز در بر گیرد.

 

  • دلایل دیگر جوش های پوستی و سوختگی پای نوزاد عبارتند از

حساسیت به پوشک مورد استفاده

حساسیت ژنتیکی خود پوست کودک
عوض کردن دیر هنگام پوشک
سفت بستن پوشک نوزاد
آب و هوای گرم و مرطوب
برخی بیماری ها مانند اسهال ویروسی
در آوردن دندان

استفاده از شوینده های قوی و نامناسب با پوست نوزاد
رژیم غذایی مادر که در شیر مادر می تواند باعث ناسازگاری با کودک شود. شروع خوردن غذاهای جامد جدید در کودکان، ریسک ابتلا به ادرار سوختگی را زیاد می کند. ترکیب غذاهای جدید بالاخص اسید موجود در موادی مانند توت فرنگی و آب میوه ها باعث تغییر ترکیب و اجزای مدفوع شده و مشکلاتی را برای کودکان فراهم می آورد. غذاهای جدید همچنین باعث افزایش تعداد دفعات دفع در کوردکان می شود. حتی پوست کودکان از طریق شیر مادر، می تواند با مصرف غذاهایی که مادر استفاده می کند، واکنش نشان دهد.

 

 

نحوه پیشگیری از سوختگی پای نوزاد
۱- بلافاصله بعد از خیس شدن یا آلودگی پوشک نوزاد، آن را  عوض کنید.

۲- ناحیه تناسلی کودک را به دقت پس از هر اجابت مزاج تمییز کرده و خشک کنید.

۳- باسن کودک را با لایه نازکی از یک پماد محافظتی بپوشانید. امروزه در تمام داروخانه‌ها، روغن‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌های متفاوتی جهت پیشگیری و درمان سوختگی ناحیه پوشک نوزاد وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان مقاومت پوست ناحیه پوشک را در برابر سوختگی افزایش داد و باعث نرم شدن و تقویت پوست این ناحیه شد. البته توصیه می شود از پوشکی با جنس مرغوب به منظور پیشگیری از سوختگی پوست پای نوزاد استفاده شود چرا که در برخی موارد، سوختگی ‌ها ناشی از حساسیتی است که استفاده از پوشک با جنس نامرغوب در پای کودک آن را به وجود آورده است.

توصیه می شود از پودر بچه استفاده نکنید، چون ممکن است وارد ریه‌های کودک شود و باعث حساسیت تنفسی شود.

۴- با توجه به اینکه علت ظهور این نوع التهاب پوستی، تماس کهنه های گرم و مرطوب آلوده به ادرار و مدفوع با پوست بدن است، در نتیجه کودک را نباید محکم پیچید، بلکه به صورت شل و آزادانه، کهنه او را ببندید، به طوری که بین کهنه کودک و پوست بدن هوا جریان داشته باشد.

۵- توصیه می شود کودک را با کهنه های نخی ببندید، در صورتی که کاملا با صابون معمولی شسته، آب کشیده، جوشانده و استریل گردد.

 

 

مدت درمان ۲۰ روز
نوزادانی که دچار سوختگی در ناحیه پوشک می‌شوند در صورتی که به نوع شدید آن مبتلا شده باشند در عرض ۲۰ روز درمان می‌شوند. البته این اتفاق در شرایطی می‌افتد که پدر و مادر نوزاد او را نزد متخصص کودکان برده و دستورات لازم برای درمان سوختگی پای نوزاد را دریافت کرده باشند. در شرایطی که سوختگی پای بچه کم باشد بین ۱۰ تا ۱۵ روز زمان لازم است تا سوختگی، التهاب و قرمزی ناحیه پای بچه به طور کامل از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =