آرایشی و بهداشتی, متفرقه

کرم مغذی

همه چیز درباره کرم مغذی و تقویت کننده :

اکرم مغذی، خانم ها و تقریبا نیمی از آقایان هزینه هایی را برای خرید محصولات مراقبت از پوست می کنند. اما وقتی با عجله از قسمت آرایشی و بهداشتی یک فروشگاه رد می شویم، انتخاب درست محصول مورد نظرمان کمی دشوار به نظر می رسد.

ما از متخصصین این حوزه در این مورد کمک خواستیم و امروز به شما می گوییم چگونه اکرم تقویت کننده پوست را انتخاب کنید که همان اثرات مورد نظر شما را داشته باشد.

 

 • کرم ها چگونه ساخته می شوند؟

کرم ها یا امولسیون ها رایج ترین فرم محصولات مراقبت از زیبایی هستند. انواع مختلفی از محصولات مثل کرم مرطوب کننده ، کرم مغذی پوست، ضد آفتاب ها، محصولات پرایمر آرایش و بسیاری دیگر در این دسته قرار می گیرند.

بدون توجه به اثرات یا ویژگی های خاص یک کرم، پایه ی آن از سه بخش تشکیل می شود: آب، روغن و امولسیفایر یا عامل امولسیون کننده.

 

این بخش ها به صورت جدا از هم گرم می شوند و بعد در دمای بالا با هم ترکیب شده و خوب هم زده می شوند. مواد اضافی و مواد موثره مورد نظر به آنها اضافه شده و بعد اجازه می دهند که مخلوط سرد شود. امولسیفایر، عاملی است که موجب می شود تا مخلوط روغن و آب بافت کرمی خود را پیدا کند.

این بافت نرم به  مواد موثره داخل خود اجازه می دهد تا به صورت یکنواخت پخش شده و به سطح پوست برسند. هرچه امولسیفایر غلیظ تر باشد، کرم سنگین تر خواهد شد. اولسیون کننده های خیلی غلیظ معمولا در کرم هایی استفاده می شوند که برای نواحی ضخیم پوست مثل پاشنه پا، دست ها، آرنج و زانو ها ساخته می شوند.کرم مغذی یا تقویت کننده پوست چیست؟

در واقع کرم مغذی (Nourishing)، عملکردی شبیه به مرطوب کننده ها دارد، با این تفاوت که علاوه بر مرطوب کردن پوست شما، مواد مغذی مورد نیاز پوست شما را تامین کرده است .

همچنین سطح چربی پوست شما را به حالت طبیعی بر میگرداند. زمانی که پوست شما به چیزی بیش از آبرسانی احتیاج داشته باشد، کرم مغذی پوست راه حل شماست.

این کرم ها غنی از مواد مغذی بوده و خیلی مناسب پوست های خشک هستند. البته توجه داشته باشید که پوست خشک یکی از انواع حالات پوست است و نه یک مشکل پوستی!

در واقع منظور پوستی است که تولید چربی آن کمتر است و با مشکل از دست رفتن رطوبت پوست که باعث ایجاد احساس کشیدگی پوست و ایجاد چروک های ریز در پوست می شود متفاوت است.

اگر شما از کرم ها یا ماسک های مرطوب کننده استفاده کنید در حالی که پوست شما نیاز به یک عامل تقویت کننده دارد، احتمالا هیچوقت به شادابی و درخشش مورد نظرتان دست پیدا نمی کنید و از شرایط پوست خود رضایت نخواهید داشت.

همینطور اگر پوست چرب و سالمی دارید و همزمان مشغول مصرف کرم های مغذی پوست هستید، احتمالا روی پوستتان احساس سنگینی زیادی خواهید داشت که ممکن است منجر به بسته شدن منافذ پوستی شما شود.

پس برای آنکه بدانیم چه زمان از کدام محصول استفاده کنیم، گام اول آنست که بدانیم کدامیک از انواع پوست را داریم؟

 

انواع مختلف پوست:

پوست معمولی (Normal)

پوست خشک (Dry)

پوست چرب (Oily)

پوست مختلط (Mixed)

اگه نمیدونی چه نوع پوستی داری، مقاله مینو درم با عنوان انواع مختلف پوست رو بخون!!!

 

همانطور که پیشتر گفته شد کرم های تقویت کننده پوست، چربی های طبیعی و مواد مغذی مورد نیاز پوست را تامین می کنند تا ظاهر پوست شما را زیبا تر و سالم تر کنند.

مصرف این محصولات بیشتر به افراد با پوست های خشک و خیلی خشک توصیه می شود. این کرم ها زمانی بیشتر کاربرد دارند که پوست شما نیاز به تقویت و تغذیه بیشتر داشته باشد.

مثل دوران یائسگی در خانم ها، در فصل سرد و نواحی باد خیز و یا زمانی که می خواهید علائم بالا رفتن سن مثل چروک ها، سفت شدن و کم شدن خاصیت کشسانی پوست را ترمیم کنید.

برای افراد بالای 40 سال ضروری است که حتما از کرم مرطوب کننده و تقویت کننده همزمان استفاده کنند و این چیزی است که اگر بهترین نتیجه را میخواهیم، راهی جز پذیرفتن و اجرای آن نداریم.

 

 • کرم شب را فراموش نکنید

تغذیه ی پوست در طول شب اهمیت زیادی به ویژه برای پوست های معمولی تا خشک، و به ویژه در فصل زمستان دارد. افرادی که دارای پوست خشک هستند، در معرض خطر پیری زودرس پوست هستند و کرم های مغذی پوست به آنها کمک می کند تا تشکیل خطوط و چروک های پوست را به تاخیر بیاندازند و ظاهر صاف و جوان پوستشان را حفظ کنند. اگر این اثرات را بر روی پوست خود میخواهید، از یک کرم شب تقویت کننده پوست، قبل از خواب شبانه خود استفاده کنید. کرم شب در واقع همان کرم مغذی پوست است و همانطور که گفتیم برای پوست های نرمال تا خشک قابل استفاده است. در حالی که افراد مستعد آکنه و دارای پوست چرب نباید از این محصولات استفاده کنند. تغذیه ی پوست در طول شب همچنین از خاصیت الاستیکی پوست و قابلیت محافظت از رطوبت آن، مراقبت می کند و با افزایش گردش خون پوست شما، در مجموع باعث تقویت پوست می شود.

کرم مغذی باید شب هنگام و قبل از رفتن به تخت خواب، و بعد از شست و شوی کامل صورت استفاده شود. مراحلی که شب ها هنگام استفاده از این کرم باید انجام شوند، از اهمیت بالایی برخوردارند. زیرا تمام آلودگی ها و مواد آرایشی استفاده شده در طول روز باید به خوبی از پوست پاک شوند. اگر پوست شما قبل از خواب تمیز شده باشد و کرم مغذی را هم به درستی استفاده کرده باشید، در طول زمانی که شما خواب هستید، ترمیم و بازسازی پوست شما به خوبی و با بازدهی بالا انجام خواهد شد. پاک سازی و قویت صحیح پوست کمک می کند تا سلول های مرده از سطح پوست پاک شوند و تولید سلول های جوان پوستی سرعت بگیرد. انجام این مراحل قبل از خوابیدن همچنین به شما این امکان را می دهد که از مناطقی مانند اطراف چشم، گردن و دست هایتان مراقبت ویژه ای کنید. این مناطق، اولین قسمت های پوست هستند که علائم بالا رفتن سن را نشان می دهند. ماساژ دادن صورت حین استفاده از کرم شب همچنین باعث تقویت عضلات صورت و بهبود گردش خون در این ناحیه می شود.

فواید کرم مغذی:

 • کرم شب رطوبت را به قسمت های خشک پوست شما می رساند و از دست رفتن مجدد رطوبت را مشکل می سازد.
 • ظاهری صاف و جوان به پوست شما می دهد.
 • تولید کلاژن (پروتئین اصلی عامل ساختار الاستیک پوست) را در پوست شما بالا می برد.
 • به گردش خون بهتر ناحیه ی صورت کمک می کند.
 • خطوط و چروک های صورت شما را کم کی کند.
 • نقش بسیار مهمی در جلوگیری از شل شدن و افتادگی پوست شما دارد.
 • پوست شما را قوی و تغذیه شده نگه خواهد داشت.
 • پوست شما را از پیری زودرس محافظت می کند.
 • به بازگشت خاصیت کشسانی پوستتان کمک می کند.
 • با تغذیه ی پوست شما به تقسیم سلولی و ایجاد سلول های جوان سرعت می بخشد.

حالا که با مزایای استفاده از کرم مغذی پوست یا همان کرم شب آشنا شدید، قطعا بدون استفاده از آن به تخت خواب نخواهید رفت. درست است؟ اما سوال بعدی این است که چطور کرم شب را استفاده کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم؟

 نحوه استفاده از کرم

ابتدا پوست صورت و گردن خود را به خوبی بشورید و خشک کنید تا از شر آلودگی هایی که روی پوستتان نشسته رها شوید. بعد از شست و شو، مقدار کمی از کرم شب را برداشته و بر روی صورتتان بمالید. کرم را روی صورتتان به کمک حرکات دورانی به سمت قسمت های خارجی صورت و اندکی متمایل به بالا، ماساژ دهید. 3 الی 5 دقیقه ماساژ دادن را ادامه دهید و سپس به کمک پنبه ی مرطوب باقب مانده کرم را از روی صورتتان پاک کنید. در هنگام ماساژ دادن به خاطر داشته باشید که از ضربات بسیار آهسته انگشتانتان بدون کشیدن پوست استفاده کنید.

پوست حساس و ظریف اطراف چشمتان را فقط و فقط با انگشت حلقه ماساژ دهید. به کمک نرم ترین ضربات ممکن، از بالای ابرو به سمت بیرون و بالا ماساژ دادن را شروع کنید و ادامه دهید به سمت پایین تا بالای پلک و سپس زیر چشمانتان. ضربات را هنگام ماساژ فقط در یک جهت وارد کنید و از ماساژ در خلاف جهت بپرهیزید. کرم شب را بر روی گردن هم استفاده کنید و به کمک ضرباتی که از زیر چانه شروع شده و تا قسمت های پایین تر می رسند، ماساژ دهید. از هر دو دست در ماساژ دادن گردن استفاده کنید.

مواد تشکیل دهنده کرم مغذی

مواد به کار رفته در کرم های مغذی پوست متفاوت و گسترده هستند. در این مقاله نمی توانیم تمام آنها را به صورت دقیق بررسی کنیم اما شناخته شده ترین و پر مصرف ترین آنها را با هم خواهیم شناخت. به طور کلی می توان این مواد را به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول موادی هستند شناخته شده تر، که در بیشتر کرم ها وجود دارند و احتمالا شما هم نام انها را شنیده اید. دسته دوم مواد مغذی قوی اما گران قیمتی هستند که معمولا فقط در محصولات تراز بالا یافت می شوند. اگر محصولی را پیدا کنید که از این مواد در آن استفاده شده باشد و قیمت آن با بودجه شما همخوانی داشته باشد، یعنی فرصت خوبی برای خرید یک محصول مناسب پیدا کرده اید. در اینجا به تعدادی از پر مصرف ترین آنها نگاهی می اندازیم.

 

مواد اصلی کرم های مغذی :

 • شی باتر (Shea butter): شی باتر یا کره شی، چربی استخراج شده از میوه های درخت شی که بیشتر در غرب آفریقا می روید است. معمولا به رنگ سفید یا شیری و بافت کرمی به دست می اید. مقدار بالای ویتامین و اسیدهای چرب به همراه اثرات ضد التهاب این ماده را به گزینه ای مناسب برای استفاده در محصولات مراقبت از پوست تبدیل کرده است. شی باتر با تشکیل لایه ی چربی محافظ روی پوست، به حفظ رطوبت و جلوگیری از پیری زودرس کمک می کند.

 

 • روغن زیتون: از گذشته تا کنون همواره روغن زیتون برای استفاده در مراقبت از پوست و مو مورد توجه بوده است که البته یکی از دلایل آن ارزان بودن و در دسترس بودن آن هم هست. روغن زیتون حاوی ویتامین های A، D و E می باشد و همچنین خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروب هم از آن مشاهده شده است.

 

 • هیالورونیک اسید: یک مایع شفاف و لزج است که در درون بدن به صورت طبیعی تولید می شود و بیشترین مقدار ان در پوست، بافت همبندی و چشم ها وجود دارد. شاید آن را با نام هیالورون بشناسید. کاربرد اصلی هیالورون در بدن حفظ آب در بافت های مختلف است تا از مرطوب ماندن آنها مطمئن باشیم. اما مصرف آن در محصولات مراقبت از پوست اثرات فوق العاده ای دارد. مثل حفظ سلامت پوست، جلوگیری از خشکی، به تعویق انداختن پیری پوست، رفع چین و چروک ها و کمک به ترمیم زخم.

 

 • ویتامین E: یکی از انواع ویتامین های محلول در چربی است و به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن کاربرد دارد. اما در مصارف پوستی بیشتر به خاطر خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی شناخته می شود. همچنین مطالعات نشان داده اند که استفاده از ویتامین E روی پوست شب ها قبل از خوابیدن به جوان تر به نظر رسیدن پوست کمک می کند که همین مسئله دلیل استفاده از آن در کرم های شب می باشد.

 

 • ویتامین A: ویتامین A یکی از مواد مغذی لازم برای حفظ سلامت پوست، چشم، سیستم تولید مثلی و سیستم ایمنی است. مصرف ویتامین A معمولا به صورا پیش ساز است که این پیش ساز ها در کبد تبدیل به شکل فعال (رتینول) می شوند. یکی از اندام های حساس به ویتامین A، پوست است و می تواند آن را به صورت موضعی هم جذب کند. به همین دلیل از این ویتامین در بسیاری از محصولات پوستی استفاده می کنند. اثرات ضد التهاب ویتامین A در درمان آکنه و رفع چروک های زیر موثر است.

 

 • عصاره آلوئه ورا: قطعا یکی از پر مصرف ترین گیاهان در محصولات مراقبت از پوست، الوئه ورا است. از دیرباز و در طب سنتی کشورهای بومی این گیاه در درمان سوختگی و جوش از آن استفاده می شده و امروزه به فراوانی در محصولات مراقبت از پوست دیده می شود. ماده ژل مانند داخل برگ های این گیاه را حتی می توانید مستقیما روی پوست استفاده و اثراتی مثل بهبود سوختگی و بریدگی، درمان اگزما و خشکی پوست و کمک به مرطوب شدن پوست را از آن مشاهده کنید.

 

 • آلفا هیدروکسی اسید (AHA): این گروه از اسیدها خو شامل 8 زیرگروه هستند که همگی از مشتقات گیاهی یا جانوری می باشند. مصرف این ترکیبات در محصولات آرایشی امروزه بسیار بسیار گسترده شده و مطالعات روی اثرات و ایمنی آنها هنوز ادامه دارد. مصرف AHA به صورت صحیح ساخت کلاژن و جریان خون پوست را افزایش می دهد، به برگشت رنگ طبیعی پوست که در اثر زخم شدن یا سالخوردگی تغییر کرده کمک می کند، به ظاهر پوست نمایی صاف و بدون چین و چروک می بخشد و از بروز آکنه هم جلوگیری می کند.  

 

 • گلیسیرین: گلیسیرین یا گلیسرول، از ترکیبات طبیعی مشتق شده از روغن های گیاهی و جانوری می باشد و بعد از آب و ترکیبات عطری، سومین ترکیب پرمصرف در ساخت محصولات مراقبت از پوست، به ویژه مرطوب کننده هاست. مصرف گلیسیرین به صورت خالص بر روی پوست در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. از جمله اثرات ثابت شده گلیسیرین بر روی پوست می توان به آبرسانی لایه ی خارجی پوست، ترمیم لایه محافظ رطوبت، بهبود عملکرد مکانیکی پوست و جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اشاره کرد.

 

 • روغن آرگان: درخت آرگان بومی کشور مراکش است و روغن آن از میوه ها بدست می آید. این روغن معمولا به صورت خالص برای مصرف موضعی روی پوست و یا مصرف خوراکی تهیه می شود. از گذشته برای بهبود سلامت پوست و مو مورد مصرف یوده و اکنون هم در محصولات مختلفی مثل شامپو، صابون و کرم ها به کار برده می شود. روغن آرگان علاوه بر داشتن اثرات درمانی در بیماری های مختلف پوستی مثل پسوریازیس و درماتیت روزاسه، در مرطوب نگه داشتن پوست، محافظت از پوست در برابر آفتاب، کاهش نمای چرب و براق در پوست های چرب و جلوگیری از پیری پوست موثر است.

 

 • عسل: فرآیند خاصی که به تولید عسل می انجامد، که با عملکرد آنزیمی، پیشساز گیاهی و باکتری های زنده همراه است، باعث شده تا این ماده خوراکی در تولید محصولات آرایشی کاربرد زیادی داشته باشد. البته اثرات مشاهده شده از عسل بیشتر مربوط به عسل طبیعی و غیر پاستوریزه است که پیدا کردن آن کار راحتی نیست! استفاده از عسل بر روی پوست التهاب را کاهش می دهد و فرآیند ترمیم سلولی را سرعت می بخشد. همچنین اثر لایه برداری هم دارد که باعث روشن شدن پوست و رفع لک های پوستی می شود.

 

دسته دوم: کمیاب و لوکس

 • پروتئین هیدرولیز شده ابریشم:
 • استفاده از ابریشم در مراقبت از پوست از مدت ها پیش در امپراطوری ژاپن رواج داشته و بانوان این امپراطوری به داشتن پوستی روشن و لطیف معروف بوده اند. ابریشم حاوی آمینواسیدهای مختلفی است که شباهت زیادی به آمینو اسیدهای پروتئین های پوست انسان دارند. استفاده از پروتئین هیدرولیز شده (شکسته شده) ابریشم این آمینو اسیدها را به سطح پوست شما می رساند و خواص بی نظیر آن را خواهید دید.
 • پروتئین های ابریشم خاصیت ابرسانی فوق العاده ای دارند به طوری که می توانند تا 50 برابر وزن خودشان را آب جذب کنند و در ساختار پوست نگه دارند. این پروتئین همچنین شباهت ساختاری با کلاژن دارد و سبب از بین رفتن چین و چروک های پوست و باقی ماندن خاصیت کشسانی آن می شود. روشن کنندگی پوست از دیگر خواص ابریشم است. پروتئین ابریشم از تولید ملانین که عامل تیره شدن رنگ پوست است جلوگیری می کند. کرم های حاوی این پروتئین می توانند تا حدود زیادی شما را در مقابل تابش نور خورشید هم محافظت کنند چرا که توانایی جذب اشعه ماورای بنفش خورشید را دارند. خاصیت ضد التهابی هم از دیگر ویژگی های این ماده با ارزش است.
 • مادر مروارید:
 • مادر مروارید در واقع نامی است که به لایه ی داخلی صدف های مروارید ساز گفته می شود. لایه ای با نمایی رنگین کمانی که جنسی مشابه خود مروارید ها دارد و صدف ها برای حفاظت از لایه ی نرم درونی خود آن را ایجاد می کنند. زمانی که جسم خارجی محرکی (مثل دانه های شن) وارد صدف شود، برای جلوگیری از تحریک، صدف یک لایه از جنس پروتئین کراتین (پروتئین اصلی پوست و مو) و کریستال های کربنات کلسیم دور جسم خارجی می کشد.
 • در اثر این فرآیند مروارید به وجود می آید. استفاده از پودر مادر مروارید از گذشته در چین و ژاپن رواج داشته و امروزه غول های مروارید سازی دنیا با پی بردن به خواص بی نظیر آن، وارد حوزه ی آرایشی و بهداشتی شده اند و محصولات مراقبت از پوست خود را با استفاده از پودر کاملا ریز و نرم شده مادر مروارید روانه بازار می کنند. آمینو اسید های موجود در این لایه ی نازک، همان هایی هستند که سلول های بدن انسان برای رشد و بقا به صورت ضروری به آن ها احتیاج دارد. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از پودر مادر مروارید روی پوست، فعالیت متابولیک RNA و DNA سلول ها را تحریک کرده و سرعت تکثیر و جایگزینی سلول های پوستی را افزایش می دهد. تحقیقات روی اثرات پودر مادر مروارید روی پوست همچنان ادامه دارد اما تاکنون اثراتی همچون جوان سازی پوست، ترمیم آسیب های پوستی، از بین بردن چین و چروک ها و حفظ سفتی و جلوگیری از افتادگی پوست از آن مشاهده شده است.
 • پودر مروارید سفید:
 • پودر مروارید سفید به عنوان یک ماده ی دارویی در فارماکوپه(کتاب مرجع دارویی) کشور چین ثبت شده است و به صورت گسترده توسط پزشکان طب سنتی چینی در این کشور استفاده می شود. اثرات آن تقریبا مشابه مادر مروارید است. همچنین به رفع قرمزی پوست و جمع شدن منافذ باز پوست کمک می کند. در مطالعاتی که چین و ژاپن انجام شده، پودر مروارید دارای اثرات ضد پیری و تقویت پوست و حتی استخوان شناخته شده است.
 • عصاره شکوفه پرتقال:
 • گر تصور کرده اید که این ترکیب باید از شکوفه های زیبای پرتقال استخراج شود، در اشتباه هستید. در واقع این عصاره یک فرآورده جانبی در فرآیند گرفتن روغن حاوی اسانس از پوست، برگ و میوه ی پرتقال است. عصاره شکوفه پرتقال که با نام روغن گل پرتقال هم شناخته می شود، در محصولات آرایشی و بهداشتی، صنعت عطر و حتی در آشپزی هم کاربرد دارد. استفاده از این ترکیب در محصولات پوستی باعث داشتن پوستی صاف و نرم می شود و خاصیت مرطوب کنندگی کرم را افزایش می دهد. سازگاری این ترکیب با پوست بدن بسیار خوب است و حتی در محصولات کودکان و نوزادان هم استفاده می شود. اثرات ضد التهابی آن کمک می کند که حساسیت و تحریکات پوستی از بین برود و محل افتاب سوختگی شما هم ترمیم شود.
 • عصاره میوه آسرولا (Acerola):
 • آسرولا یک درخت کوچک در آمریکای مرکزی و جنوبی، با میوه ای قرمز رنگ شبیه گیلاس است. از محاسن عصاره این میوه ها همین بس که در قرص های مشهور ایمیدین که در زمینه تقویت و مراقبت پوست بسیار مشهور هستند استفاده شده است.
 • آسرولا سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین سی می باشد که هر دو در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شوند. آسرولا به جلوگیری از افزایش ناحیه ای رنگدانه های پوست، پوستی روشن و یکدست را به شما هدیه    می کند. عصاره ی این میوه ی قرمز رنگ همچنین باعث مرطوب شدن، افزایش تولید کلاژن و جوان سازی و محافظت پوست در برابر سرطان می شود.

 

چطور کرم تقویت کننده مناسب پوست خود را انتخاب کنیم؟

قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که شما از یک کرم مغذی پوست که همان کرم شب است تنها زمانی استفاده خواهید کرد که پوستتان به آن احتیاج داشته باشد که البته این نیاز بستگی به ساختار پوست و شرایط زندگی شما دارد. معمولا برای بیشتر آقایان و خانم ها، 30 سالگی زمان مناسبی برای شروع مثرف این محصولات است.

 

حتما قبل از انتخاب هر محصول مراقبت از پوستی، نوع پوست خود را در نظر بگیرید. مهمتربن نقش در انتخاب محصول مناسب را این مسئله ایفا می کند. مثلاً اگر مشکل شما داشتن خطوط زیاد و چین و چروک روی پوست است، باید دنبال کرمی با خاصیت جوان سازی قوی باشید که احتمالا حاوی آنتی اکسیدان های فراوان است. اگر پوست شما شل شده و افتادگی دارد، در کرمتان به دنبال موادی باشید که پوست شما را محکم می کند. روغن ارگان و مادر مروارید چنین اثراتی دارند.

اگر پوست چرب یا مختلط دارید، مطمئن شوید کرمی که انتخاب کرده اید وضع را بدتر نمی کند. در این موارد به دنبال موادی باشید که چربی پوست شما را تنظیم کند. برای پوست خشکتان کرمی را انتخاب کنید که به خوبی کار آبرسانی و مرطوب سازی را انجام دهد. پروتئین ابریشم بیشترین اثر مرطوب کنندگی را دارد.

 

اگر پوستتان حساس است، حتما از محصولات حاوی رنگ و عطر مصنوعی دوری کنید. بیشترین درصد تحریکات پوستی ناشی از محصولات مراقبت از پوست مربوط به این دسته از ترکیبات هستند. متاسفانه در حدود 85 درصد از محصولات مراقبت از پوست، از ترکیبات عطری مصنوعی استفاده می کنند.

توجه کنید که لازم نیست حتما در اسم کرمی که انتخاب می کنید، کلمه “شب” به کار برده شده باشد. در واقع کرم شب، همان کرم مغذی (Nourishing) است که حاوی ترکیبات مرطوب کننده به علاوه ی ترکیباتی برای تقویت، جوان سازی و ترمیم پوست می باشد. مشخصه اصلی کرم های مناسب شب آن است که فاقد فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPF) هستند.

سعی کنید از خرید کرم هایی که روی سطح صورت می نشینند و جذب نمی شوند خودداری کنید. این کرم ها معمولا حاوی سیلیکون هستند که بافت کرم را به ظاهر نرم و لطیف و یکدست می کند اما در واقع با ایجاد یک لایه غیرقابل جذب روی صورت شما، باعث تحریک آکنه و جوش های سر سیاه می شوند.

دقت کنید که این نوع محصولات ممکن است در هنگام استفاده نمایی زیبا به صورت بدهند که شما را فریب می دهد. بهتر است بدانید این فقط ظاهر کار است و در باطن این محصولات به سلامت پوست شما لطمه می زنند.

پس از محصولات حاوی انواع سیلیکون دوری کنید و به جای آن به دنبال محصولاتی با بافت سبک و نفوذ خوب به لایه های پوست باشید. در صورت امکان قبل از خرید محصول را روی پوست پشت دستتان آزمایش کنید. کرم باید جذب پوستتان شده و نمایی مرطوب برجای بگذارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =