متفرقه

کـــــرم آبرســان

کرم آبرسان

کـــــرم آبرســان

ممکن است با خودتان فکر کنید که کرم آبرسان فقط مناسب افرادی با پوست خشک است و شما نیازی به آن ندارید. اما باید بدانید که اهمیت آبرسانی به پوستتان، درست به اندازه آبرسانی به بدنتان است.

پوست شما، درست مثل بدنتان، برای اینکه در شرایط عالی قرار داشته باشد نیاز به آبرسانی کافی دارد و این مسئله ارتباطی با نوع پوست شما ندارد.

اگه میخوایید بدونید چه نوع پوستی دارید پیشنهاد میکنم مقاله مینودرم، با عنوان انواع پوست رو بخونید.

اما آبرسانی دقیقاً به چه معناست؟ آیا آبرسانی مترادف با مرطوب کردن پوست است؟ با وجود تعداد بیشماری از محصولات مختلف مثل کرم ها، روغن ها و ژل ها که ادعا می کنند میتوانند پوست شما را آبرسانی کنند، چطور محصولی را انتخاب کنیم که بیشترین کمک را به پوست ما می کند؟

امروز با ما باشید و پاسخ این سوال ها را از ما بگیرید.

وقتی صبح ها برای بیرون رفتن از خانه عجله دارید و آماده شدن برای بیرون رفتن هم خیلی لذت بخش به نظر نمی رسد، مرطوب کردن پوست هم به نظر کاری وقت گیر می آید که احتمالا سعی می کنیم از انجام آن طفره برویم. اما اگر نتایج فوق العاده آن را بدانیم شاید کمی بیشتر برای آن وقت بگذاریم و از انجام دادنش لذت ببریم.

دلایل استفاده از کرم آبرسان:

آبرسانی و مرطوب کردن پوست خطر بروز مشکلات مختلف پوستی را کاهش می دهد. استفاده از محصول مناسب برای پوستتان  می تواند به توازن آن کمک کند. اگر پوست شما خیلی چرب یا خیلی خشک باشد، مشکلاتی مثل آکنه شروع به بروز می کنند.

اگر پوستتان متمایل به چرب بودن است، بهتر است به جای کرم از لوسیون استفاده کنید و سعی کنید کرم آبرسانتان خواص لایه برداری داشته باشد. اگر پوستتان متمایل به خشکی است، بهتر است از کرم استفاده کنید. کرم ها نسبت به لوسیون و سرم چربی بیشتری دارند.

استفاده از محصولات آبرسان بروز لکه های پوستی را کم می کند. پوستی که به خوبی مرطوب شده باشد درخشش خواصی خواهد داشت و لکه های کمتری در آن بوجود خواهد آمد. همچنین برخی از این محصولات به مقدار اندکی رنگی هستند که می توانند متناسب با رنگ پوست مصرف کننده باشند.

آبرسانی پوست را جوان نگه می دارد. حساس ترین نقاط پوست شما صورت، گوش ها، گردن و سینه است و این قسمت ها بیشتر از هر بخش دیگری بازسازی می شوند. از دست دادن روزانه سلول ها و تلاش برای بازیابی مجدد آنها در پوست این نواحی منجر شده تا در بابر خشکی و تابش حساس ترین نقاط باشند.

این قسمت ها همچنین خطرپذیر ترین نواحی در مقابل سرطان هستند. آبرسانی به پوست حساس این نواحی توان مورد نیاز برای ترمیم و حفظ سلامت خود را می دهد.

آبرسانی دشمن چین و چروک است. حس استحکام و صاف بودن در پوستتان بعد از مصرف یک کرم آبرسان، توهم نیست. بلکه تحقیقات علمی هم ثابت کرده ایجاد چین و چروک در افرادی که پوستی با آبرسانی و حفظ رطوبت مناسب دارند، به شکل چشمگیری کمتر از سایرین است.

بهترین کار بعد از یک دوش آب گرم، استفاده از کرم آبرسان است. بله قطعا همه می دانیم که دوش آب گرم حس لذت بخش و بی نظیری دارد. اما این را هم باید بدانیم که باعث بیرون کشیدن رطوبت از پوستمان می شود. فقط چند دقیقه زمان می برد تا بعد از گرفتن یک دوش آب گرم از یک کرم آبرسان استفاده کنیم تا مطمئن شویم که پوستمان علاوه بر تمیزی، مرطوب و سالم هم باقی خواهد ماند.

 

کرم آبرسان

کرم آبرسان

از کجا بفهمیم که نیاز به یک کرم آبرسان داریم؟

مدت زمانی طول خواهد کشید تا علائم ناشی از خشکی پوست را متوجه شویم. لمس، بافت و ظاهر پوست متفاوت می شود و احساس راحتی سابق راندارد. این خشکی ممکن است به دلایل متفاوتی مثل وضعیت آب و هوا، استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب یا نامرغوب، تغییرات هورمونی و یا در اثر سن باشد. در اینجا چند علامت را که از دست رفتن رطوبت پوستتان را خبر می دهند بررسی می کنیم.

1- در پوست خود احساس خشکی می کنید.

این علامت واضح ترین علامت است، اما مهم است چون گاهی به آن بی توجهی می کنیم. اگر در لمس کردن پوستتان احساس خشکی می کنید، احتمالا پوستتان رطوبت زیادی از دست داده است زیرا حس لمس پوست صورتتان باید نرم و مرطوب باشد و نه خشک و سفت. در این شرایط باید بدانید که پوستتان نیاز به آبرسانی دارد.

2- رطوبت از دست رفته پوستتان به خوبی جبران نمی شود.

عوامل بسیاری می توانند رطوبت را از پوستتان خارج کنند. در فصل تابستان، گرمای آفتاب یا شنا کردن و در فصل زمستان، دوش آب داغ و سرمای شدید می توانند رطوبت را از پوستتان بربایند. اگر پوستتان کم رطوبت تر از همیشه به نظر می رسد، احتمالا می توانید آن را به یکی از این عوامل محیطی یا عادتی ارتباط دهید. در این شرایط باید رطوبت از دست رفته را به میزان کافی برای پوستتان جبران کنید. یک کرم آبرسان چیزی است که در این شرایط بیشترین نیاز را به آن دارید.

3- ظاهر پوستتان کدر شده است.

آیا پوستتان درخشندگی همیشه را ندارد؟ علت آن ممکن است از دست رفتن رطوبت و نداشتن رطوبت کافی باشد. نداشتن رطوبت کافی به پوست ظاهری کدر می دهد. در این شرایط هم بهره بردن از یک کرم آبرسان می تواند ظاهر درخشان و مرطوب پوستتان را به آن برگرداند.

4- آکنه و جوشهایتان بدتر شده است.

بسیاری از افرادی که مبتلا به آکنه و جوش های صورت هستند از مرطوب کردن پوستشان اجتناب می کنند چرا که معتقدند باعث وخیم تر شدن شرایطشان می شود. اما در بیشتر موارد چنین نیست و برعکس این تصور صحیح است. حتی پوست های چرب و دارای آکنه هم به رطوبت نیاز دارند و کم بودن رطوبت باعث افزایش ناگهانی تولید چربی در آنها می شود. در این شرایط از یک آبرسان بدون چربی و غیر جوش زا استفاده کنید تاظاهر شاداب و سلامت پوستتان را حفظ کنید.

5- آرایش روی صورتتان نمی نشیند.

آیا به هنگام آرایش کردن احساس می کنید محصولات آرایشی تان ظاهری غیر یک نواخت و پوسته شده پیدا می کنند در حالی که در گذشته چنین مشکلی را تجربه نکرده بودید؟ علت این پیشامد هم ممکن است کم شدن رطوبت پوست باشد که به صاف نبودن و یکنواخت نبودن پوست منجر می شود. در این شرایط قبل از آرایش کردن، از یک آبرسان استفاده کنید تا برای آرایشتان بستری مرطوب و قوی ایجاد کنید. با این کار، مواد آرایشی شما خیلی راحت تر و یکنواخت تر روی صورتتان پخش می شود.

6- خطوط ریز روی صورتتان تبدیل به چروک های عمیق شده است.

اگر خصوص ریز صورتتان به یکباره عمیق و واضح شده اند ممکن است به خاطر نرساندن رطوبت و آب کافی به پوستان باشد. استفاده کردن از یک کرم آبرسان در این شرایط می تواند هم به رفع این چروک ها کمک کرده و ظاهر جوان پوستتان را به شما برگرداند، و هم به پر شدن و سالم به نظررسیدن پوستتان منجر شود.

کدام آبرسان مناسب پوست شماست؟

در بازاری که هزاران محصول با اشکال متفاوت، از صابون گرفته تا روغن، کرم، ژل و پماد انتخاب کردن محصول درست دشوار به نظر می رسد. شاید دانستن این نکته که فرم محصول (لوسیون، کرم یا ژل و …) تاثیر چندانی در عملکرد آن ندارد، کارتان را اندکی راحت کند. در واقع تاثیر اصلی هر محصول مربوط به مواد تشکیل دهنده آن می شود و فرم محصول تاثیر کمتری دارد.

البته تجربه شما از استفاده محصول روی پوستتان و همچنین تایین محصول مناسب با توجه به انواع پوست از مواردی هستند که همچنان تحت تاثیر فرم ظاهری محصول هستند.

تعدادی از محصولات موجود در بازار ترکیبات جاذب رطوبت و ترکیبات مرطوب کننده را همزمان دارند. یعنی کار آبرسانی و مرطوب کنندگی را همزمان انجام می دهند. البته همیشه هم داشتن هردو خاصیت به صورت یکجا مزیت محسوب نمی شود. چون در مواردی پوست شما فقط به آبرسانی یا مرطوب کردن احتیاج دارد و نه هردو. اگر بدانید پوستتان دوست دارد رطوبت چگونه به آن برسد، می توانید به راحتی تصمیم درست را بگیرید.

اگر پوستتان از نوع خشک است، یک کرم مرطوب کننده سنگین را امتحان کنید.

اگر پوست شما به صورت طبیعی در کل طول سال خشک است و تمایل به پوسته پوسته شدن و پف کردن دارد، ممکن است که علت آن خشکی وابسته به آب و هوا نباشد و پوست شما در حفظ رطوبت خود دچار مشکل است.

در چنین شرایطی شما باید از یک مرطوب کننده استفاده کنید و با ایجاد یک لایه ی محافظ روی پوستتان رطوبت را داخل آن به دام بیاندازید و از فرار آن جلوگیری کنید. یک مرطوب کننده نسبتا سنگین می تواند اینکار را برای شما انجام دهد و اگر فورمولاسیون و مواد مغذی مناسبی داشته باشد می تواند نیاز پوست صورت شما را برای سالم باقی ماندن در تمام روزهای سال را تعمین کند.

همانطور که قبلا گفتیم اثرات مرطوب کنندگی معمولا از روغن ها دیده می شود. برای پوستی از نوع خشک و خیلی خشک، وازلین و محصولات حاوی وازلین گزینه مناسبی هستند. اگر به دلیلی نمی خواهید یا نمی توانید از وازلین استفاده کنید، شی باتر (کره بدست آمده از درخت شی)، روغن کانولا و یا روغن سویا می توانند جایگزین مناسبی باشند. همچنین می توانید محصولاتی با روغن جوجوبا، روغن گردو و یا روغن نارگیل را هم امتحان کنید. البته در نهایت وازلین اثرات بهتری دارد.

اگر پوستتان دهیتراته شده و دچار خشکی پوست هستید، از یک محصول آبرسان استفاده کنید.

اگر پوستتان دهیتراته شده و احساس خشکی می کنید، باید دست به کار شوید و آب را خودتان دوباره به درون پوستتان برگردانید. در این شرایط بهتر است دنبال یک محصول آبرسان که حاوی هیالورونیک اسید است بگردید.

شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که این ماده تا 1000 برابر وزن خودش آب را جذب کرده و داخل پوست حفظ می کند. پس مصرف آن کمک خواهد کرد تا در حد بسیار زیادی آب از دست رفته پوستتان جبران شود. استفاده از محصولات دارای ترکیبات آلوئه ورا و عسل را هم می توانید در این شرایط امتحان کنید.

اگه میخوایید بدونید چه نوع پوستی دارید پیشنهاد میکنم مقاله مینودرم، با عنوان انواع پوست رو بخونید.

اگر پوست چربی دارید، از آبرسان و مرطوب کننده پایه آبی استفاده کنید.

این که پوست شما از نوع چرب باشد، دلیل کافی برای آن نیست که دهیتراته نشود و شما دچار خشکی پوست نشوید. در واقع دهیتراته شدن پوست شما می تواند مشکلات مربوط به چربی آن را بیشتر کند.

افرادی که پوست چرب دارند معمولا از نظر عملکرد پوشش سطح پوست که محافظ رطوبت پوستشان است، دچار مشکل هستند. در نتیجه پوست آنها آب از دست می دهد واکنش پوست به خشک شدن، تولید چربی بیش از پیش است که مشکلات مربوط به چربی را بدتر می کند.

این یک سیکل معیوب است و تنها راه شما برای رهایی از آن، آبرسانی مناسب به پوستتان است. اگر در این شرایط پوستی به سر می برید به دنبال محصولات آبرسان و مرطوب کننده غیر جوش زا با پایه ی آبی باشید. محصولات دارای پایه آبی احساس سبک تری در هنگام استفاده می دهند و روزنه های پوست شما را مسدود نمی کنند.

پس در نهایت، وقتی که پای فراهم کردن رطوبت برای پوست به میان بیاید، آبرسان، مرطوب کننده و یا هردو می توانند کمک کننده باشند. همانطور که قبلا گفتیم محصولاتی که هردو عملکرد را همزمان دارند هم تولید می شوند اما اصلی ترین عامل در این انتخاب، نوع و شرایط پوست شماست.

اگر از یک مرطوب کننده و یک آبرسان به طور همزمان استفاده می کنید به خاطر داشته باشید که اول از محصول آبرسان مثل هیالورونیک اسید استفاده کنید و سپس از مرطوب کننده که می تواند حاوی روغن های گیاهی باشد. با این کار رطوبت را ابتدا به پوست رسانده و سپس آن را در برابر تبخیر شدن محافظت می کنید.

راه ساده تری هم وجود دارد. اینکه از یک محصول با عملکرد دوگانه استفاده کنید. اگر طرفدار این استراتژی هستید، ماسک های صورت گزینه ی مناسبی هستند که یک تیر و دو نشان کنید و آبرسانی و مرطوب کنندگی را در یک محصول داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که اگر یک چهره شاداب و غنی از رطوبت را در تمام طول سال میخواهید، پاسخ آن را فقط با استفاده از یک محصول نخواهید یافت. به هر حال در طول سال همیشه زمان هایی خواهد بود که شما مجبور شوید هم به پوستتان آبرسانی کنید و هم از مرطوب کننده برای آن استفاده کنید.

نکته کلیدی این است که بدانید زمان مناسب استفاده از هر محصول کدام است؟

 

هر ترکیبی چه اثری دارد؟

شاید شما هم با دیدن نام ترکیبات مختلفی که در محصولات مراقبت از پوست به چشم میخورد احساس سردرگمی کنید و دوست داشته باشید تا عملکرد هرکدام از آنها را به صورت دقیق تر بدانید. پس در این صورت این جدول به کارتان خواهد آمد:

نام ترکیباثر غالب (آبرسان یا مرطوب کننده)
هیالورونیک اسیدآبرسان
گلیسیرین
آلوئه ورا
عسل
عصاره حلزون
لاکتیک اسید
سیتریک اسید
شی باتر (کره بدست آمده از درخت شی)مرطوب کننده
روغن های گیاهی مثل روغن گل رز، جوجوبا و درخت چای
روغن دانه هایی مثل گردو، بادام، شاهدانه و نارگیل
روغن های معدنی
لانولین
سراماید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به فروشگاه اینترنتی مینو خوش آمدید.

برای مشاهده محصولات داروئی مینو کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 7 =